Blogger mı WordPress mi ?

 

Blogger mı WordPress mi ?
Blogger mı WordPress mi ?

Blogger mı WordPress mi ?


Blogger 1999 yılında kurulmuş daha sonra Google tarafından satın alınmış olan ücretsiz bir blog oluşturma sitesidir. Kişisel veya istediğiniz bir türdeki blogunuzu kolay bir şekilde oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz. 

Blogspot blog açmak için herhangi bir yazılım ve kod bilgisine ihtiyacınız yoktur istediğiniz blogu oluşturarak yazılarınızı, fotoğraflarınız ve videolarınızı paylaşabilirsiniz.                                              

Blogger avantajları ve dezavantajları    

Alan adı   
Blogger da ücretsiz www.bogismi.blogspot.com şeklinde ki alan adını kullanabileceğiniz gibi ücretli alan adı satın alarak www.blogismi.com/net/org şeklinde de kullanabilirsiniz.                       
Özelleştirme
Blogger da da wordpreste olduğu gibi birçok özelleştirme yapabilirsiniz blogger da özelleştirme yapabilmek için blogger kod sistemini bilmeniz gerekmektedir.

Para kazanma
Para kazanma konusunda diğer bir çok blog açma sitesinde olduğu gibi bir sınırlama yoktur blogunuz da google adsense ve diğer reklam yayıncılarının reklamlarını istediğiniz gibi yayınlayarak para kazanabilirsiniz.

Depolama 
Blogger da hosting almadan belirli bir limit dahilinde blog içeriklerinizi ücretsiz bir şekilde depolayabilirsiniz.Blog limitini aştığınızda ücret ödeyerek ek depolama alanı alabilirsiniz. 

Seo 
Blogger ın seo bakımından diğer blog açma siteleriyle arasında herhangi bir fark yoktur blogger seo ayarlarını düzgün bir şekilde yaptığınız sürece blogunuz seo bakımından uyumlu hale gelir. Ayrıca blogger seo ayarlarını kendiniz çeşitli kaynaklardan yaralanarak yapabilirsiniz.

Tasarım
Blogunuzun tasarımını eğer kod bilginiz var ise kendiniz de yapabilirsiniz kod bilginiz yoksa ücretli ve ücretsiz blogger temalarından yaralanabilirsiniz.

Güvenlik
Blogger bir Google ürünü olduğu için güvenlik açısından herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız ayrıca blogger için herhangi bir güvenlik ayarlaması yapmanıza da gerek yoktur.

Maliyet
Maliyet bakımından düşündüğünüzde blogger ile blog açarsanız yapacağınız harcama 0 TL dir.

Eklenti
Araştırma yaparak blogunuza ekleyebileceğiniz bir sürü bogger eklentisi bulabilirsiniz bulduğunuz bu eklentilere hiç bir ücret ödemenize de gerek yoktur.

Kullanım
Blogger sade yapısı sayesinde en kolay blog açabileceğiniz platformdur Blogunuzu yarım saat içerisinde kurabilirsiniz.Blogunuzu kullanırken sade paneli sayesinde fazla zorlanmadan yayınlarınızı paylaşabilir gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Wordpress 2001 yılında kurulmuş olan bir blog oluşturma sitesidir wordpress kişisel web sitesi firma web sitesi haber sitesi vb gibi birçok web sitesi kurmaya imkan sağlayan bir platformdur . 
Wordpressin ücretli ve ücretsiz iki versiyonu bulunmaktadır ücretli versiyonu profesyonel siteler yapmanıza olanak sağlayan tema sayısı bakımından çeşitli imkanlar sunan reklam yayınlayabileceğiniz bir platformdur bu platformu kullanabilmek için hosting ve alan adı satın almanız gerekmektedir. 

Ücretsiz olanı ise daha az kişiselleştirme imkanı sunan reklam yayınlanamayan kısıtlı tema seçeneğine sahip bir platformdur.Bu yazıda wordpress in ücretli sürümünün avantajları ve dezavantajları açıklanmaya çalışılmıştır.

Wordpress avantajları ve dezavantajları     

Alan adı                           
Wordpress blog açmaya karar verdiğinizde ücretsiz alan adı kullanmanız mümkün değildir bu yüzden alan adı sağlayan firmalardan blogunuza bir alan adı satın almanız gerekmektedir.

Özelleştirme
Blogunuzu istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz wordpress bu konuda bloggerları istediklerini yapabilmeleri için oldukça serbest bırakmıştır.

Para kazanma
Wordpreste tüm reklam yayıncılarının reklamlarını sınırlama olmadan blogunuza ekleyerek gelir elde edebilirsiniz.

Depolama 
Hosting almadan wordpress te içeriklerinizi ücretsiz olarak barındıramazsınız bu yüzden hosting firmalarından seçeceğiniz süreler dahilinde hosting paketi almanız gerekmektedir. 

Seo 
Wordpress te de seo ayarlarınızı çeşitli kaynaklardan yaralanarak yapabilirsiniz bu yöntem biraz uğraş ve zaman isteyen bir şey olduğu için bu işlerle uğraşmadan wordpress seo ayarlarını başka kişilerden yardım alarak yapabilirsiniz. 

Tasarım
Blogunuzun tasarımını istediğiniz gibi yapmakta özgürsünüz binlerce ücretli ve ücretsiz temadan istediğinizi seçerek blogunuza uygulayabilirsiniz

Güvenlik
Wordpresste blogunuzun yönetimi tamamen sizde olduğu için blogunuzun bazı güvenlik ayarlarını da sizin yapmanız. 

Maliyet
Wordpres blog açmak blogger gibi ücretsiz değil,blogunuza ücretli tema ve eklentiler almasanız da blogunuz için yıllık alan adı ve hosting ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Eklenti 
Wordpres eklenti bakımından oldukça zengin bir arşive sahip blogunuz için bir çok eklentiyi ücretli ve ücretsiz bir şekilde temin edebilirsiniz.

Kullanım
Kullanım bakımından wordpress blogger a göre biraz daha karmaşık yapıya sahip ama blogunuzu oluşturup zamanla wordpress kullanımı da size karmaşık gelmeyecektir.Sonuç olarak blogger ve wordpressin birbirlerine göre bazı konularda  bir takım avantajları ve dezavantajları var eğer blog açmaya yeni karar verdiyseniz ve blog açma ile fazla bilgiye sahip değilseniz hiç bir masraf yapmadan ilk blogunuzu blogger blog açma platformunu kullanarak açabilirsiniz. Zamanla blogunuzu geliştirdikçe blogunuzun herşeyinin sizin denetiminizde olmasını isterseniz blogger blogunuzu wordpress blog açma platformuna aktarabilirsiniz.etiketler
Blogger mı WordPress mi,
Blogger ,
WordPress,
Blog,

Yorumlar  1. BLOGGER MI WORDPRESS MI ?


    Blogger mı WordPress mi ?
    Blogger mı WordPress mi ?

    Blogger mı WordPress mi

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

⚫İÇERİKLERİN KOPYALANMASI YASAKTIR. DMCA.com Protection Status