Blogger ile blog nasıl açılır?

 

Blogger ile blog nasıl açılır?
Blogger ile blog nasıl açılır?

Blog Açma Rehberi                                


Hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan ücretsiz bir şekilde belirlediğiniz bir konuda aşağıdaki adımları izleyerek kolay bir şekilde blog açabilirsiniz ayrıca açmış olduğunuz blogunuzda reklam yayınlayarak ek gelir de elde edebilirsiniz.

Blog Nedir ?
Neden Blog Açmalısınız ?
Blog Nekadar Sürede Açılır ?
Blog Açarak Para Kazanılır mı?
Ne Tür Blog Açmalısınız ?
Nasıl Bir Blog İsmi Seçmelisiniz ?
Blog Tasarımını Nasıl Yapmalısınız ?
Seo Ayarları İçin Neler Yapmalısınız ?
Blog Yazılarınızda Nelere Dikkat Etmeliniz ?


Blog yazıların , fotoğrafların , videoların vb.gibi şeylerin internet ortamında paylaşılabildiği günlüklerin web tabanlı halidir.

Blog açmak için bir çok neden bulabilirsiniz;

Hobi olsun diye blog açabilirsiniz
Günlük tutmak için blog açabilirsiniz 
Makale yazıp paylaşmak için blog açabilirsiniz 
Kendinizi yazma konusunda geliştirmek için blog açabilirsiniz
Deneyimlerinizi ve bilgilerinizi insanlarla paylaşmak için blog açabilirsiniz
Para kazanmak için blog açabilirsiniz.


Blog açmak için herhangi bir süre belirtmek doğru olmaz ama başlangıç seviyesinde bir blog oluşturmak bir iki saatinizi alır.Burada unutmamanız gereken blog açmanın bu kadar kısa sürede gerçekleşmesine rağmen başarılı bir bog açmanın süreklilik isteyen bir iş oluşu ve ayları hatta yılları alabilmesidir.

Blog açarak para kazanmak mümkün, blogunuza ekleyeceğiniz adsense reklamlar,banner reklamlar ve tanıtım yazıları ile blogunuz yayında olduğu sürece gelir elde edebilirsiniz.

Ücretli bir blog açmak istediğinizde ise yıllık olarak tema,alan adı ve hosting ücreti ödemeniz gerekecektir.Blogger dan blog açtığınızda ise hiç para ödemenize gerek yoktur çünkü blogger alan adı ve hosting hizmetlerini bloggerlara ücretsiz bir şekilde sunmaktadır.

En çok ilgi duyduğunuz ve bilgi sahibi olduğunuz konuda blog açmanız en doğrusu olacaktır çünkü hiç ilginiz olmayan bir konuda blog açmanız zamanla yeni şeyler üretmede ve yazmada sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır.Blog türü belirlemek için alttaki başlıkları inceleyebilirsiniz.


Teknoloji blogu 
Bilgi blogu
Yemek tarifleri blogu 
Girişimcilik blogu 
Ekonomi blogu  
Bilim blogu 
Sağlık blogu
Gezi blogu
Siyaset blogu
Araba blogu
Makine blogu


Blog ismi seçerken aşağıdaki başlıkları göz önünde bulundurmak blogunuza seo açısından ve arama motorlarında ilk sıralarda çıkma bakımından fayda sağlayacaktır.


Kolay akılda kalan bir blog adı seçin
Blog ismi yazdığınız konu ile alakalı olsun
Blog isminde rakam ve tire kullanmayın
Blog ismi çok uzun ve telaffuzu zor kelimelerden oluşmasın


Blog tasarımı blog ziyaretçilerinin bloga girdiklerinde hemen dikkatini çekecek ve ziyaretçileri fazla sıkmayacak sadelikte olmalıdır.Blog tararımızı aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.


Sade,mobil uyumlu ve seo uyumlu bir tema seçin
Blogunuz için en uygun renkleri belirleyin
Yazı tipi ve büyüklüklerini ayarlayın
Resim ve fotoğrafları optimize edin


Seo, bir blogun arama motorlarında daha üst sıralarda ve daha hızlı çıkması için blogda yapılan her türlü düzenlemeye denir. Blogunuzun seo ayarları için yapmanız gerekenler;


Blogunuzu arama motorlarına ekleyin
Site haritası oluşturun
Blogunuzu google analytics e ekleyin
Blog meta ayarlarını yapın
Yazı ve resimleri optimize edin


Yazdığınız yazılarda alttaki başlıklara dikkat etmeniz blog seo uyumu açısından olumlu etki yaratacaktır. 


Yazılar arasında bağlantı verin
Yazılarınızda imla kurallarına uyun
Anahtar kelime analizi yapın 
Yazı uzunluğu olarak en az 500 kelime içeren yazılar yazmaya çalışın
Yazılarınıza eklediğiniz resimleri optimize edin 
Yazı başlığı seçerken konu ile alakalı başlık seçin
Yazı linkini google a ekleyin
Yazının kalıcı bağlantılarını düzenleyin
Kopya içerik oluşturmayınÜcretsiz Blogger Blog Açmak                       

Ücretsiz blog açma konusunda faydalanabileceğiniz blog açma sitelerinin başında blogger gelmektedir.Blogger ile blog açarak ücretsiz bir şekilde yazılarınızı paylaşabilirsiniz.


Blogger ile ücretsiz blog açmanın avantajları ve dezavantajları


Para kazanma:Blogger da ouşturduğunuz bloga adsense reklamları ekleyerek para kazanabilirsiniz ayrıca blogger google nin blog sitesi olduğu için adsense reklam onayını diğer blog açma sitelerine göre blogger da daha hızlı alırsınız.

Seo ayarları: Blogger seo ayarları doğru bir şekilde yapıldığında google arama sonuçlarında diğer blog açma siteleriyle arasında ilk sıralarda çıkma açısından hiç bir fark yoktur.

Blog özelleştirme: Blogger blogunuzu istediğiniz gibi özelleştirebilrsiniz ücretli yada ücretsiz temalar satın alıp kullanabilirsiniz kod düzenleme bilginiz var ise blogger standart temalarını düzenleyebilir ve eklentiler ekleyebilirsiniz.

Blog yayın süresi: Blogger blogların belirli bir yayın süre sınırı yoktur blogunuzu ücretsiz bir şekilde platform kapatılana kadar kullanabilirsiniz ama bazen siteye giriş bazı sebeplerden dolayı yasaklanabilmektedir.

Blog güvenliği:Blogger google ürünü olduğu için güvenlik açısından kolay kolay sıkıntı yaşamazsınız ve blogda güvenlik için hiçbir ayarlama yapmanızada gerek yoktur.

Blogger eklentileri: Blogger bloga diğer blog açma sitelerinde olduğu gibi bir çok eklenti ve widget ekleyebilirsiniz.

Başka blog açma platformlarına geçme: Blogger blogunuzu başka blog açma platformlarına taşımanız sanıldığı kadar zor bir işlem değildir blogunuzu seo ayarlarını bozmadan ve hit kaybetmeden kolay bir şekilde aktarabilirsiniz.Blogger Hesabının Sınırları 

Blog oluşturma :En fazla 100 adet blog oluşturabilirsiniz.

Yorum sınırı: Blogger da istediğiniz kadar yorum girebilirsiniz bir sınırlama yoktur.

Etiket sınırı : Blog da en fazla 5000 etiket kullanabilirsiniz.

Sayfa açma sınırı : Blogger da herhangi bir sayfa sınırlaması yoktur istediğiniz kadar sayfa oluşturabilirsiniz.

Resim yükleme sınırı:Bloğunuzda  5 GB lik bir depolama sınırı vardır bu sınırı google plus gibi diğer google sitelerini kullanarak artırabilirsiniz.

Video yükleme sınırı :En fazla 15 dakikalık video yükleyebilirsiniz.
Yayın oluşturma sınırı : Kayıtlarda herhangi bir sınırlama yoktur istediğiniz kadar kayıt oluşturabilirsiniz.


Blogger Kayıt Olma

Blogger a kayıt olmak için bir gmail hesabına sahip olmanız gerekmektedir eğer gmail hesabınız yoksa gmail hesabı açmak için : 1- https://www.google.com/gmail adresine gidin ve ekrandaki Hesap Oluştur bölümünü açın

 2- Açılan ekrandaki gerekli alanlara adınızı,soyadınızı,kullanıcı adınızı ve parolanızı yazdıktan sonra gerekli gizlilik ve şartları onaylayıp kaydı tamamlayın.

 3- Gmail hesabını oluşturduktan sonra blogger a giriş yapmak için tarayıcınızda bu bağlantıyı açın . >> https://www.blogger.com

 4- Açılan ekrandaki Blogunuzu Oluşturun başlığını açın ve blogger profilinizi oluşturarak blogger kayıt işlemini tamamlayın.Blogger Yeni Blog Açma                         

 1- Blogger kayıt işlemini tamamladıktan sonra ekranını sol tarafında bulunan Yeni Blog Oluştur kısmını açın.

 2- Blogunuzun blogismi.blogspot.com şeklinde olan blog adresini belirleyin.Burada dikkat etmeniz gereken nokta alacağınız adresin daha önceden alınmamamış olması gerekmektedir ve blog adreslerinde Türkçe karakterlerin kullanılamaması gerekmektedir ayrıca blog adreslerinde yalnızca orta tire (-) işaretini kulllanmaya izin verilmektedir. İsterseniz blogspot.com şeklinde olan blog adresini kullanmayıp .com .net .org gibi ücretli alan adı satın alarak blogismi.com şeklinde kullanabilirsiniz.

 3- Blogunuzun başlığını belirleyin, blog başlığı belirlerken Türkçe karakter kullanabilirsiniz burada dikkat etmeniz gereken husus çok uzun blog başlığı seçmemelisiniz,başlıkta tire işaretleri kullanmamalısınız çünkü uzun başlık ve tire işaretlerinin kullanımı seo açısından olumsuz etki yaratmaktadır.

 4- Blogger 'a indirdiğiniz temaları yükleyebildiğiniz gibi blogger ın  kendi temalarını da isteğinize göre seçip düzenleyebilirsiniz. Blogger da tema seçmek için ayarlar bölümünden tema özelleştir diyerek blogger tema tasarım bölümünü açın daha sonra temalar kısmını açarak istediğiniz temayı seçip blogunuza uygulayın.Seçtiğiniz temayı düzenlemek için ise blogger tema tasarım bölümündeki yerleşim planı,arka planlar,gelişmiş seçenekler bölümlerini kullanarak temanızı düzenleyebilirsiniz.

Arka planlar bölümünden blogunuzun arka plan resmini değiştirebilirsiniz
Yerleşim planları bölümünden yerleşim planını seçebilir sütunların genişliklerini ayarlayabilirsiniz

Gelişmiş seçenekler bölümünü kullanarak yazı tiplerini,renklerini  ve boyutlarını değiştirebilirsiniz.  Blogger Yayın Oluşturma                        

Blogger kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra  blogger yayın oluşturma ve yazı yayınlamak için ;

 1- Blogger yönetim panelinde sayfanın üst tarafında bulunan Yeni yayın butonuna tıklayın.

 2- Açılan ekranda bulunan yayın başlığı kısmına yazı başlığınızı yazın,alt kısma ise yazı içeriğini yazın.

 3- Yazı bölümünün üst tarafında bulunan editör araçlarını kullanarak yazı stilini, rengini, boyutunu düzenleyebilir, yazınıza video,fotograf ve link ekleyebilirsiniz.

 4- Yazı bölümünün sağ tarafında bulunan araçlar ile ise;

Etiketler >> yazılarınıza etiket ekleyebilirsiniz ayrıca blogger da kategori oluşturma kısmı olmadığı için etiketler yardımı ile yazılarınızı kategorilere ayırabilirsiniz.

Proğram yap >> yazılarınızı hemen yayınlayabileceğiniz gibi belli aralıklarla proğramlayarak otomatik olarak paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Bağlantılar >> bu kısmdan yazınıza özel kalıcı bağlantı verebilir yada eski bağlantıları düzenleyebilirsiniz.

Konum >> isterseniz bu seçeneği kullanarak konumunuzu bildirebilirsiniz.

Seçenekler >> seçenekler kısmında ziyaretçilerin yazılarınıza yorum yapmasına izin verebilir yada engelleyebilirsiniz.

 5- Son olarak sayfanın üst kısmında bulunan yayınla butonu ile yazınızı yayınlayabilirsiniz.


Bu yazıda blogger ile ücretsiz blog nasıl açılır adım adım anlatmaya çalıştık burada bilmeniz gereken husus blog açmanın 1-2 saatlik kolay bir iş olmasına karşın başarılı bir blog oluşturmak oldukça zahmetli ve çaba harcanması gereken bir iştir.etiketler
Blog açmak ,Bog oluşturmak ,Ücretsiz blog açmak ,Blog nasıl açılır ,Ücretsiz blog nasıl açılır ,Blog açma rehberi ,Blog kurmak ,Blogger blog açmak ,Blogger eklentileri,Blogger yardım,
Blogger

Yorumlar

Yorum Gönder

⚫İÇERİKLERİN KOPYALANMASI YASAKTIR. DMCA.com Protection Status